ATEN CS22U test przełącznika

Firma ATEN, co chwilę zaskakuje mnie swoimi pomysłami. Większość urządzeń produkowanych przez tego producenta jest kierowana do wąskiego grona osób i nie inaczej jest tym razem. Przełącznik CS22U jest urządzaniem, które pozwala na podłączenie jednego zestawu akcesoriów USB oraz monitora do dwóch komputerów.

 

Wyobraźcie sobie taką sytuacje. Macie dwa komputery, które równocześnie są włączone. Na jednym wykonujecie pracę w programie konwertującym film, więc maszyna wykorzystuje praktycznie całość swoich zasobów, przez co praca na niej nie będzie zbyt wygodna zanim ten proces zostanie ukończony. Przesiadacie się na kolejne stanowisko i kontynuujecie swoje działania. A gdyby ktoś powiedział wam, że możecie podłączyć oba komputery do jednego zestawu myszy i klawiatury oraz monitora a przełączanie pomiędzy obiema stacjami jest tak proste jak naciśnięcie jednego przycisku na klawiaturze. Z przełącznikiem CS22U ten scenariusz staje się możliwy.

laptopy poleasingowe

Do urządzenia podpinamy mysz, klawiaturę oraz monitor. Z drugiej strony mamy cztery kable USB oraz dwa wyjścia D-SUB.  Dwa kable USB i jedno D-SUB wpinamy do jednej stacji roboczej a resztę do drugiej. Uruchamiamy oba komputery i mamy dwie stacje robocze kontrolowane za pomocą jednego zestawu. Co należy zrobić, aby pomiędzy nimi się przełączyć? Nacisnąć przycisk na pilocie przełącznika. Tylko tyle. Proste, prawda?

 

Urządzenie wykonane jest z czarnego plastiku, który nie zbiera odcisków palców.  Jest lekkie, i raczej solidne, przez co na pewno wytrzyma nie jeden upadek z biurka. Kable, które wbudowane są na stałe w przełącznik wykonane są bardzo solidnie i co ważne są długie (0,9 metra) na tyle, że pozwalają na swobodne podłączenie dwóch maszyn. Pilot do przełączania się pomiędzy komputerami ma długość przewodu 1, 8 metra.

 

 

Teraz kilka testów. Podłączyłem przełącznik do dwóch komputerów stacjonarnych. Co bardzo ważne do poprawnego działania niewymagane są żadne sterowniki. Jeśli mamy zainstalowane kompletne oprogramowanie do akcesoriów na dwóch maszynach to nasza konfiguracja przełącznika sprowadza się do podłączenia przewodów, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Przełączenie pomiędzy stacjami roboczymi trwa dosłownie sekundę, przez co nie utrudnia ono pracy osobom, które bardzo często i szybko będą przełączać się pomiędzy komputerami.

 

Jakieś wady? Tak. Dlaczego urządzanie nie pozwala na podłączenie również jednego zestawu głośników do dwóch komputerów? Zwykłe złącze słuchawkowe znacznie zwiększyłoby funkcjonalność tego przełącznika. Kolejna sprawa to zastosowane złącza. Dlaczego D-SUB a nie DVI, które jak wiadomo daje użytkownikom znacznie lepszą, jakość obrazu. Ja bardzo chętnie wykorzystałbym taki sprzęt do podłączenia komputera i Xboxa 360 do jednego monitora. Przez to, że otrzymałem D-SUB zamiast DVI nie mogę tego zrobić.

amso.pl

ATEN USB, Cable KVM Switch to wydatek z rzędu stu złotych. Czy to wygórowana cena za tego typu produkt? Zdecydowanie nie. Urządzanie, które otrzymamy za nasze złotówki jest wykonane bardzo solidnie, działa szybko, bezproblemowo i współpracuje niemal z każdym systemem operacyjnym. Jeśli potrzebujecie niedrogiego i funkcjonalnego przełącznika to ten produkt powinien spełnić wasze oczekiwania. Jeśli wymagacie dużo większej ilości złącz oraz wsparcia dla innych standardów musicie poszukać dla siebie droższego rozwiązania w katalogu firmy ATEN.

 

Ocena: 8/10

 

Plusy:

+ wykonanie

+ solidne okablowanie

+ cena

 

 

Minusy:

– brak możliwości podłączenia głośników

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *