Rise of the Tomb Raider recenzja gry

Fabuła tym razem skupia się na oczyszczeniu imienia ojca Lary, który poświęcił całe swoje życie, aby udowodnić  istnienie ukrytego, w tych mroźnych krainach, miasta Kitież. W  nim natomiast według legendy znajduje się recepta na życie wieczne.  Oczywiście nie jesteśmy jedynymi zainteresowanymi odnalezienia  tak potężnego artefaktu, na naszej drodze staje bractwo zwane „trójcą”, które poznaliśmy w poprzedniej odsłonie. Fabuła rozwija się bardzo płynnie i dynamicznie prowadząc nas do wielkiego finału.

Nasza bohaterka posiada bogaty wachlarz uzbrojenia poczynając od łuku, a kończąc na koktajlach Mołotowa czy karabinie maszynowym. Pozwala to na skuteczne rozprawienie się z napotkanymi wrogami oraz możliwością zmiany taktyki adekwatnie do panującej sytuacji. komputery poleasingowe

Cała gra jest podzielona na obszary, w których poza głównym nurtem opowieści mamy możliwość wykonania małego „skoku w bok”. Lokacje są naszprycowane  dodatkowymi zadaniami, przedmiotami do kolekcji, freskami na ścianach czy wyzwaniami.Oczywiście za ich wykonywanie będziemy nagradzani doświadczeniem czy elementami dodatkowego uzbrojenia. Warto tutaj dodać ,że istotnymi  miejscami w grze są obozowiska. To w nich nauczymy się nowych umiejętności, ulepszymy broń czy uszyjemy kolejne elementy naszego stroju. Wraz z naszymi postępami w fabule będziemy otrzymywali nowy sprzęt, który pozwoli nam na eksplorację dodatkowych wcześniej niedostępnych lokacji.

Graficznie tytuł prezentuje się wspaniale. Animacje głównej bohaterki, jej mimika twarzy czy drżenie gdy marznie jest oddane bardzo realistycznie. Można by się pokusić o stwierdzenie, że kierujemy ruchami żywej osoby. Malkontenci będą narzekać na wygląd świata zewnętrznego braku dbałości o detale jak trawa czy ogień ale w momencie gdy schodzimy do podziemi wszystko pięknieje. Fantastycznie zaprojektowane grobowce, mroźne jaskinie czy krypty. Z pieczołowicie dobranym oświetleniem budującym niesamowitą atmosferę. Zwiedzanie starożytnych budowli czy akweduktów jest okraszone sporą ilością zagadek i łamigłówek. Tutaj również za włożony przez nas trud będziemy odpowiednio nagradzani, nowymi unikatowymi umiejętnościami czy dodatkowymi elementami wyposażenia.

Oprawa muzyczna natomiast jest idealnie skomponowana. W scenach walki bądź zagrożenia przyspiesza budując dynamizm całej sytuacji, natomiast w czasie eksploracji potęguje uczucie rozwiązywania niesamowitej zagadki. W tym miejscu chciałbym wspomnieć o polskim tłumaczeniu i dubbingu, jest on wykonany dobrze i solidnie, niestety brak lip syncu (zgranie ruchu warg z wypowiadanymi słowami) psuje momentami przyjemność płynąca z oglądania przerywników filmowych. W czasie gry natkniemy się również na sporą ilość błędów przy tłumaczeniu. Jest to jedna z rzeczy, które mi przeszkadzały w trakcie rozgrywki, tym bardziej jeśli ma ktoś ochotę zagłębić się w świat oddany przez producenta i zwiedzić go w 100%. W trakcie mojej podróży zastanawiałem się także nad takim przedmiotem jak nóż, otrzymujemy go w późniejszym momencie naszej wędrówki. Jak Lara bez niego wykonywała niektóre przedmioty w obozowisku? To jest dla mnie zagadką do dnia dzisiejszego.

Przejście głównego wątku w Rise of the Tomb Raider zajmuje nam około 10 godzin. Jednakże po jego ukończeniu możemy wrócić i zwiedzać obszerny świat jaki zaserwowali nam twórcy w tej części gry, odkrywając tajemnice, które pominęliśmy.

Poza głównym wątkiem, znajdziemy dodatkowy tryb Wyprawy, który pozwala nam na rozegranie poszczególnych etapów przygody na zmodyfikowanych przez nas zasadach. Umożliwiają nam to specjalne karty, które zdobywamy bądź kupujemy w sklepie. Tryb ten daje nam sporo możliwości kreowania, jak ma wyglądać dany etap. Przykładem może być modyfikacja pogody, rodzaju dostępnego uzbrojenia czy zachowania wrogów. Laptopy poleasingowe

Podsumowując nowy Tomb Raider jest tytułem obowiązkowym dla każdego fana serii, oraz zachęcam do wypróbowania  wszystkich którzy nigdy nie odkrywali tajemnic z Larą Croft. Przepiękna grafika i wygląd postaci. Wartka wciągająca fabuła, a do tego duży świat, którego eksploracja zapewni dużo radości w coraz dłuższe jesienne wieczory.

Ocena 9/10

Plusy:
+ Grafika
+ Duży ciekawy świat do eksploracji
+ Fabuła

Minusy:
– Polskie tłumaczenie

Dariusz Wdowiak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *