Pierwsze wrażenie
HTC HD2 po wyjęciu z pudełka odrobinę przytłacza swoimi rozmiarami, wyświetlacz ma 4,3”, a rozdzielczość, jaką mamy do dyspozycji to 480×800. Z powodu swoich gabarytów telefon nie ustrzegł się przed przyrostem masy i waży 157g, co powoduje, że czuć go w ręce. Na szczęście projektanci obudowy zadbali o jej obłe kształty oraz małą grubość, co sprawia, że urządzenie dobrze czujemy w kieszeni.
Testy
Mówiąc o wyświetlaczu, z jakim obcujemy w tym przypadku, warto zwrócić uwagę nie tylko na to, że jest ogromny – jak na komórkę – i że wyświetla ładne żywe kolory, ale także na fakt, że możemy go obsługiwać więcej, niż jednym palcem. Funkcja multitouch pozwala np. na wygodne i szybkie powiększanie zdjęć czy ich rotację. Takie rozwiązanie zdecydowanie zwiększa walory użytkowe urządzenia wskazującego, jakim stał się dotykowy ekran.
Od software’owej strony mamy do dyspozycji wszystko, co oferuje Windows Mobile 6.5, mamy też zainstalowaną przez producenta przeglądarkę Opera Mobile i, co najciekawsze, router Wi-Fi. Z takim rozwiązaniem nie spotykamy się zbyt często i trzeba przyznać, że jego obecność jest miłym zaskoczeniem pokazującym, że HTC poważnie myśli o ułatwianiu życia swoim klientom.
Od momentu wprowadzenia menu w stylu HTC Sense we wszystkich modelach HTC kontrolowanych przez OS Microsoftu, tu również możemy się nim cieszyć. Osobiście uważam, że takie menu telefonu jest bardzo praktyczne, nie utrudnia obcowania z urządzeniem i jednocześnie ładnie wygląda.
Warto także przyjrzeć się sprzętowemu obliczu HD2. Procesor Snapdragon wyposażony w zegar taktowany na 1 GHz działa bez żadnych przestojów i wszystkie nasze polecenia wykonuje bardzo sprawnie. Smartfona uzbrojono w szereg czujników, które oprócz ułatwiania nam pracy, pomagają także oszczędzać energię zmagazynowaną w akumulatorze. Do usprawniaczy można zaliczyć odbiornik sygnału GPS (wraz z cyfrowym kompasem) oraz G sensor, natomiast do eko-czujników zaliczyłbym ten, który mierzy natężenie światła i dostosowuje jasność ekranu do aktualnie panujących warunków.
Powyższe rozwiązania sprawiają, że akumulator zasilający HD2 może dostarczać energię przez ok. 4 dni bez większych trudności i specjalnych zabiegów, jakie musiałby podjąć użytkownik, aby osiągnąć taką wydajność. Ogniwo wykonano w technologii litowo-jonowej i ma ono pojemność 1230 mAh.
Inżynierowie oraz programiści HTC zadbali jednak nie tylko o podwyższenie wydajności naszej pracy, ale umożliwili również korzystanie z dobrodziejstw mobilnej, cyfrowej rozrywki. Obok aplikacji do aktualizowania profilu na Facebooku mamy Windows Media Player i oprogramowanie do bezpośredniego łączenia się z zasobami YouTube. Dopełnieniem zalet tego oprogramowania jest złącze mini-jack, dzięki któremu możemy do naszego HTC podłączyć dowolne słuchawki.
Na koniec warto jeszcze dodać, że w HD2 zamontowano aparat cyfrowy o matrycy 5MP oraz lampę błyskową. Jak pisałem w teście Dimond2, taki aparat pozwala np. na pozbycie się problemu skanowania dokumentów i ułatwia uwiecznianie jakichś momentów naszego życia, gdy nie mamy pod ręką pełnoprawnego aparatu fotograficznego.
Podsumowanie
HTC HD2 to naprawdę duży telefon, przy którym każdy inny wydaję się za mały, poza tym – sprawne współdziałanie oprogramowania i sprzętu umożliwia pokonanie wielu niedogodności znanych z innych smartfonów. Jedyne, co może troszkę przeszkadzać, to masa urządzenia. Mimo to po pewnym czasie przyzwyczajamy się do tego, więc ogólnie urządzenie mogę polecić każdemu, kto potrzebuje czegoś więcej, niż tylko „przenośnej budki telefonicznej”.
Paweł Mucha
Plusy:
+ wyświetlacz (rozmiar + multitouch)
+ HTC Sense
+ szybki procesor
+ złącze mini-jack
+ router Wi-Fi
+ bateria
Minusy:
– waga
Ocena: 9,5/10